Nie żyje artystka Magdalena Abakanowicz

Nie żyje artystka Magdalena Abakanowicz - niezalezna.pl
foto: ijsndoorn-sxc

Zmarła Magdalena Abakanowicz, jedna z najbardziej znanych polskich artystek - twórczyni abakanów, które zrewolucjonizowały rzeźbę i tkaninę artystyczną. Miała 86 lat. Informację o jej śmierci potwierdził rektor warszawskiej ASP prof. Adam Myjak.
 
Magdalena Abakanowicz urodziła się 20 czerwca 1930 r. w Falentach k. Warszawy. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Początkowo zajmowała się malarstwem, tworzyła m.in. monumentalne gwasze, pełne dzikich barw, fantastycznych roślin i stworzeń.
 
Szybko odeszła od malarstwa. Zajęła się tkaniną, starała się nadać jej trójwymiarowość. Od połowy lat 60. tworzyła olbrzymie prace wykonane tradycyjną techniką tkacką z barwionego sizalu, które miały cechy w pełni przestrzenne: jednocześnie rzeźbiarskie i architektoniczne. Zrewolucjonizowały one spojrzenie na tkaninę artystyczną - zrywały całkowicie z płaszczyznowością tkanin przeznaczonych do dekoracji wnętrz. Od nazwiska twórczyni nazwano je abakanami.
 
Międzynarodową pozycję artystki ugruntowały jej prace z lat 70. z cykli "Alteracje" (obejmujący serie takie jak m.in. "Głowy", "Plecy", "Postaci siedzące") oraz "Embriologia" - ewoluujące od wydrążonych bezgłowych ludzkich tułowi i sylwetek do form organicznych przypominających jaja. To też twory pomiędzy tradycyjną rzeźbą i tradycyjną tkaniną - zostały wykonane z lin konopnych i płótna z juty nasyconych i utwardzonych żywicą syntetyczną.
 
W latach 80. artystka zaczęła pracować w tradycyjnych materiałach rzeźbiarskich, takich jak brąz, kamień i drewno. Później pracowała także nad wielkimi realizacjami na wielkim powietrzu, m.in. we Włoszech, Izraelu, Niemczech, USA, Korei Południowej, na Litwie. Jedna z największych z nich "Nierozpoznani" - tworzy ją 112 postaci odlanych z żeliwa - znajduje się w poznańskim parku na Cytadeli.
 
W latach 90. rzeźbiarka, zafascynowana japońskim tańcem butoh, tworzyła choreografie dla tancerzy polskich i japońskich. Prace Abakanowicz są w zbiorach ponad 70 muzeów i kolekcji publicznych na całym świecie, m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Centre George Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku i Museum of Modern Art w Kioto.

Opinie użytkowników

Ach to ona była artystka? Nie wiedziałem, bo takie szmaty przyklejać na deskach to każdy umie.

Tatarskie korzenie a przekonania i zasługi...
Ale o zmarłych nie mówi się źle...

Czy z kaszy gryczanej mozna utkac artystyczna tatarke?

Wyjątkowa osoba. Świeć Panie nad Jej duszą.

Stojący od 2002 roku w POznaniu Nierozpoznani 11 kwietnia 2011 stali się miejscem prowokacji grupy artystycznej The Krasnals. Bezpośrednio przy zespole rzeźb (112 żeliwnych postaci bez głow) członkowie grupy postawili czarny, przysadzisty, porowaty krzyż wysokości postaci, na niskim cokole, który został usunięty przez Zarząd Zieleni Miejskiej jeszcze tego samego dnia, po kilku godzinach. Happening ten był artystycznym głosem w tzw. wojnie o Krzyż Smoleński[1].

Wieczne odpoczywanie Artystce z Mojej rodzinnej dzielnicy Saska Kępa.

artystyczny głos "w tzw wojnie o Krzyż Smoleński" wydali z siebie popieracze Bula Hrabiego z Ruskiej Budy! Mentora i konesera sztuki, zwłaszcza "gęsiarki" i niszczarki. W podzięce bul przemianował Szymborską (pośmiertnie) na Czymborską, ale co by tam pierdołami głowę hrabi zajmować! Śpieszmy się doceniać POpieraczy, tak szybko odchodzą! Obecna nieboszczka całem życiem POpierała czerwonych kolegów więc może liczyć na jakieś ciekawe "pseudo", czego z serca życzymy!

"@w"
Istnieje zapotrzebowanie na tego typu informacje, bo pomagaja one poznac prawde.

Dziekuje.

Dziękuję za Jej artystyczny geniusz.Panie Boże,ofiaruj dla Jej duszy wspaniałe atelie w Niebie.Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.Amen.

Nie kazdy artystyczny geniusz zauwaza Pana Boga. Zmarla deklarowala sie jako zdecydowana ateistka. Jednak piekno jest dzielem Stworcy. Mam nadzieje, ze na odcinku Jej artystycznej tworczosci tworzone przez Nia dziela beda przez Pana Boga zauwazone. Wrazliwosc na piekno jest kluczem do poznania ludzkiej szlachetnosci i subtelnosci.
Uczcie sie od zmarlej artyski tworzenia prawdziwej sztuki - rozne Nieznalskie Wyszynskie, Segdy i t.p. ...
Kazda dusza to inny swiat - Racz dac Jej Panie wiekuista szczesliwosc.

Była bratanicą płk Piotra Abakanowicza Żołnierza Niezłomnego
Prekursora lotnictwa, Dowborczyka, żołnierza Związku Jaszczurczego i NSZ
Powstańca Warszawskiego.Zakatowanego w wiezieniu we Wronkach.
https://pl.wikipedia.org/wiki/...
https://parezja.pl/dzieje-pewn...
Kwatera: C 18 Rząd: 1, Grób: 15
Heleny Abakanowicz (szef przerzutów za granicę WiN) kilka lat
Fordonu.Prawie nikt nie pamięta o takich ludziach, którzy
ginęli i walczyli za Polskę.
Zmarła raczej nie przyznawała się do takiej rodziny.

Pozostałe wiadomości

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się --> tu <--. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.