Serialowy Paździoch kończy dziś 85 lat. Ryszard Kotys zagrał w ponad 150 filmach

Serialowy Paździoch kończy dziś 85 lat. Ryszard Kotys zagrał w ponad 150 filmach - niezalezna.pl
foto: fototeka.fn.org.pl

Dziś 85. urodziny świętuje Ryszard Kotys. Aktor popularność zdobył dzięki roli Mariana Paździocha w popularnym serialu "Świat według Kiepskich". Mało kto wie, że Kotys zagrał w ponad 150 polskich filmach, m.in. u Andrzeja Wajdy czy Janusza Morgensterna. Wiele lat temu, jego charyzmę zauważył nawet pisarz Marek Hłasko, który opisał rolę Kotysa w jednym ze swoich felietonów.

Choć większość z nas kojarzy Ryszarda Kotysa jedynie z roli Mariana Paździocha w serialu komediowym "Świat według Kiepskich", aktor ma za sobą  bogaty dorobek filmowy, a jego charyzmę przed laty zauważył i opisał w jednym z felietonów sam Marek Hłasko, który tak pisał o roli Kotysa (myląc jego nazwisko i nazywając aktora "Kotasem") w filmie "Trzy straty" z 1955 roku:

Warto zwrócić uwagę na aktora, który gra jednego z trenujących chłopaków i którego przypadkowo nokautuje bohater - słabeusz. Aktor ten nie jest chyba wymieniony w czołówce; nazywa się Ryszard Kotas, grał już w 'Pokoleniu' i zdaje się, że jest piekielnie zdolny. Ma on w każdym razie twarz, twarz przez wielkie 'T' co się zowie aktorską; mocną, brutalną, męską - dla tego chłopaka warto by napisać scenariusz, niech pokaże, co potrafi! Mój Boże, gdyby było więcej takich twarzy jak ta; gdyby nareszcie mogły ubrać z powrotem swoje sukienki te wszystkie otyłe kobiety grające mężczyzn w polskich filmach. Cóż pisać więcej? Trzy starty - trzy wygrane. Wszystkiego dobrego na przyszłość!

- pisał Marek Hłasko.

Dziś Ryszard Kotys kończy 85 lat. Jakiś czas temu aktor poważnie podupadł na zdrowiu. Nie wyleczył zapalenia płuc i wylądował w szpitalu, przez co na chwilę zniknął ze "Świata według Kiepskich". Na szczęście serialowy Marian Paździoch uporał się z problemami zdrowotnymi i niedługo powróci na plan serii. 
 

Opinie użytkowników

Świetny w rolach osoby, która musi wzbudzać u widza odruchy odpychające albo akceptujące lub wstrętu, a także szacunku. To rzeczywiście trzeba umieć, tak, umieć zagrać. Szacun, panie Paździoch, zdrowia, zdrowia i zdrowia. Pozdrawiam.

Ja to go raczej pamietam z epizodu w Samych Swoich jak sprzedawal kota z miasta Lodzi za poniemiecki rower oraz z Vabanku

Świetny aktor. Najczęściej gra drugoplanowe role charakterystyczne, zwłaszcza odpychające postaci. Pozdrawiam i życzę wielu, wielu ról :)

Panie Paździch niech Pan już więcej nie chodzi handlować na stadion. Szkoda zdrowia!

"Rower poniemiecki, a kot z miasta Łodzi pochodzi!" Byłem mocno zdziwiony, uświadomiwszy sobie, że to też on. Była też mała rólka w prastarym filmie "Ja gorę" (można znaleźć na YT) - ktoś pamięta?

Wszystkiego dobrego, dużo zdrowia i jeszcze wielu, wielu lat grania i możliwości oglądania Pana na ekranie telewizora. A może i kina. Dużo zdrowia.

my wrocławianie my wrocławianie
juz poł miliona a wkrótce milion bedzie nas
my wrocławianie t-tak jest

Ryszard Kotys, sędziwy aktor powinien mieć swój honor i odmówić dalszej współpracy z Andrzejem Grabowskim /Fredkiem
Kiepskim/ - popierającym KOD. Niech Grabowski gra z Jandą.

Zgłupiałeś.

Honor? Polecam Panu serial "Popielec" Mam nadzieję, że pan Ryszard nie zagrał tam samego siebie.

Pozostałe wiadomości

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się --> tu <--. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.