Solidarność z Białorusią. TRANSMISJA!

Solidarność z Białorusią. TRANSMISJA! - niezalezna.pl
foto: Radio Swaboda/twitter.com

W Gdańsku, przed Konsulatem Generalnym Białorusi, rozpoczęła się pikieta solidarności z białoruskimi aktywistami, zatrzymanymi 15 marca po legalnej demonstracji w Mińsku przeciwko rządowym próbom stworzenia podatku dla bezrobotnych. 

Niezależne media informują o zatrzymaniach i karach aresztu lub grzywien dla osób zaangażowanych w organizację protestów. Wśród zatrzymanych był dziennikarz niezależnej agencji Belapan, który jako jedyny został wypuszczony po kilku godzinach, 

Kary aresztu i grzywny dla zatrzymanych przez milicję otrzymali również uczestnicy protestu, który odbył się w Mołodecznie, 75 km od Mińska,Liderzy koalicji centroprawicowej - szef Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka, lider Ruchu o Wolność Jury Hubarewicz i Wital Rymaszeuski z Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji - zostali skazani na oddzielnych rozprawach.

Białoruskie protesty przeciwko dekretowi prezydenta Aleksandra Łukaszenki rozpoczęły się 17 lutego. W Marszu Oburzonych, poprzedzonym mitingiem na placu Październikowym w stolicy, uczestniczyło wówczas ponad 2 tys. osób. W czasie kolejnych weekendów protestowali mieszkańcy innych miast, m.in. Homla, Mohylewa, Brześcia, Grodna, Witebska.

ZAPRASZAMY NA TRANSMISJĘ:


Opinie użytkowników

O ile wiem, płacić nie mają wszyscy bezrobotni, ale ci, którzy nie są zarejestrowani, nie zgłaszają się do urzędów pracy i nie chcą w związku z tym podjąć pracy. Ergo: żerujący na pomocy społecznej lub zarabiający na czarno,bo przecież normalnemu bezrobotnemu zależy chyba na ubezpieczeniu zdrowotnym i otrzymaniu w końcu propozycji jakiejś pracy, a codzienne obowiązki nie stoją na przeszkodzie w regularnym stawianiu się w urzędzie.

Normalny człowiek nie obwinia najniżej położonych w społeczeństwie, a tych którzy wyzyskują pracowników każdego dnia i jeżdżą sobie na wakacje kilka razy w roku kiedy nieliczni mogą sobie na to pozwolić, albo pozwalają sobie kosztem wielu wyrzeczeń. Porządek należy robić z władzą, klerem i kapitalistami, a nie ze zmęczonymi życiem ludźmi.

Precz z wyzyskiem! Cała władza w ręce ludu pracującego miast i wsi! Skądś to znamy, nieprawdaż? Tacy ci ludzie umęczeni życiem, że do pracy sił nie mają. Ja też jeżdżę na wakacje - i co? Pracuję, zarabiam, to i stać mnie.

Szkoda, że w mediach rzadko kiedy pojawia się informacja, że protesty nie są związane tylko z tym podatkiem, ale z trudną sytuacją ekonomiczną zwykłych mieszkańców. Ludzie mają już dość braku pracy, perspektyw, złej sytuacji materialnej. Ogólnie wydaje się, że w najbliższym czasie możemy być świadkami dynamicznych wydarzeń na Białorusi. Czy dojdzie do rozmów władz z opozycją, czy też reakcja Łukaszenki będzie coraz ostrzejsza? Do tego wszystkiego nakłada się rosyjska groźba. Tak, czy inaczej wydaje się, iż Łukaszenka broni obecnie tylko jednego - swojej władzy (uzasadniając to w różnorodny sposób). I władzy tej nie zachowa, zarówno jeśli będzie dążył do eskalacji wewnętrznej, jak i w przypadku rosyjskiej interwencji.

akurat wprowadzenie takiego podatku w krajach Unii powstrzymałoby potop muzułmański, więc to wcale nie jest taki głupi pomysł

Mozna popierac opozycje bialoruska, ale trzeba to robic z pelnym rozeznaniem sytuacji. My tez mamy opozycje zwana Targowica.

Dokładnie!Najpierw dowiedzcie się z kim chcecie być solidarni,może z jakimś menelem "białoruskim Kijowskim" albo naciągaczem zakarpackim Petrorusem doradcą kredytowym

Nie od bezrobotnych,tylko od uchylających się od pracy,leni,meneli,chlorów i niebieskich ptakow.

Pozostałe wiadomości

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się --> tu <--. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.