Zwrot majątków zagrabionych przez komunistów znów na tapecie

Zwrot majątków zagrabionych przez komunistów znów na tapecie - niezalezna.pl
foto: skitterphoto.com

Polskie Towarzystwo Ziemiańskie (PTZ) poinformowało nas, że zwróciło się do premier Beaty Szydło o powołanie Zespołu Roboczego do spraw Reprywatyzacji. W opinii PTZ stanowi to „kolejny akcent naszej działalności w zakresie konsekwentnego dążenia do uchwalenia przez parlament obecnej kadencji ustawy mającej na celu uregulowanie stosunków własnościowych w Polsce”.

Celem Zespołu, usytuowanego przy Kancelarii Premiera, byłoby „wypracowanie założeń, a ostatecznie stworzenie projektu ustawy reprywatyzacyjnej”. Według PTZ powinna ona obejmować nie tylko m. st. Warszawę, ale wszystkich obywateli dotkniętych dekretami nacjonalizacyjnymi.

„Przyszła ustawa musi być efektem kompromisu, osiągniętego przez przedstawicieli administracji państwowej i organizacje reprezentujące poszkodowane przez władze komunistyczne środowiska. Liczymy na wspólne wypracowanie szczegółowych założeń na forum Zespołu”

– napisało Towarzystwo w liście do premier Szydło.

„Aktualna sytuacja pokazuje, że dalsze unikanie tego tematu nie jest możliwe ze względu na negatywne konsekwencje zarówno dla obywateli, jak i dla państwa polskiego. Uważamy, że obecnie panuje klimat społeczny sprzyjający podjęciem pracy nad ustawą reprywatyzacyjną”

– przekonuje PTZ w liście, przypominając równocześnie, że wśród poszkodowanych odebraniem ich nieruchomości przez władze komunistyczne w latach 1944-1952 znajdują się właściciele (i ich spadkobiercy) majątków przejętych w Warszawie na mocy tzw. Dekretu Bieruta; zagrabionych na mocy dekretu PKWN o tzw. reformie rolnej i inni poszkodowani: byli przemysłowcy, kupcy, aptekarze, właściciele taboru rzecznego, czy właściciele przedwojennych obligacji Skarbu Państwa.

Opinie użytkowników

Panszczyznianych chlopow tez im oddadza?

Cieszę się, bo być może otrzymam po dziadku, którego kułakiem wtedy nazywano, 19 hektarów (w tym 5 hektarów lasu), zawłaszczonej przez komunę ziemi.

To CUDOWNIE, że grupa osób chce forsę za odebranie mienia w latach 44-52. Z przyjemnością wypłacę im zadośćuczynienie.
Niemniej jednak zastanawia mnie inna, bardziej przetrzebiona, zapomniana i tym bardziej potrzebująca ekwiwalentu grupa Polaków ze WSCHODU!!!
Na ten przykład moja rodzina utraciła nieruchomości w okolicy Łucka (tam gdzie nie tak dawno obrzucono prezydenta Komorowskiego jajcami w związku z przyjacielską wizytą na Ukrainie). Utracenie naszych domów zapoczątkowała jakże ulubiona i czczona przez nasz rząd data 17 IX 1939.
Wszystkich wywieziono na wycieczkę na wschód. Niestety Babcia moja uciekając na mrozie w koszuli nocnej przed podstawionym wagonem kuszetkowym do Kazachstanu zapomniała zabrać ze sobą akty notarialne i wypisy z ksiąg wieczystych... (nawet jakby je zabrała, to i tak na nic one)
Zastanawiam się czy pozwać Gruzję, bo ten sk.syn Stalin był Gruzinem, czy Rosję, bo jest spadkobiercą ZSRR, czy może Ukrainę, bo tam jest nasze?????

Prawda jest taka, że bandytów popierających UPA i banderowców przesiedlano na lepszych warunkach w ramach akcji "Wisła" niż naszych repatriantów. A ludzi, których stalinowcy czyścili pomiędzy napadem na Polskę, a napadem Niemców na ZSRR pozostawiono z gołą dupą.
Ktoś coś zaradzi???

Ciekawe, czy za sto lat tez będziemy zwalać wszystko na komunistów? :-(

Straty oraz zło jakie wyrządzili komuniści nie da się odrobić
nawet za 100 lat.

Czas najwyzszy uporzadkowac kraj
i stworzenie projektu ustawy reprywatyzacyjnej

w pierwszej kolejności majątki ziemskie "chrabiego" Komorowskiego. Fałszywy hrabia to i tak nic nie odzyska.

Kupczenie Polską to zdrada i żadną wzniosłą formułką usprawiedliwić się tego nie da. Akcja Ordo Iuris z założenia była miną podłożoną PiS i po wybuchu nie byłoby co zbierać, nie z PiS, bo to mało ważne, ale z Polski.To Matka kurka

Bronisław od gęsiarki zapowiadał otwarcie nowych frontów .
tak jak kiedyś zapowiadał że prezydent gdzieś poleci i wszystko się zmieni.
Oni mieli w planie bujać się do stycznia na aborcji.
Prawdopodobnie na styczeń zaplanowali coś innego.
a tego nie przewidzieli: PiS nie dał się wkręcić,a intryga ujawniona.

Pozostałe wiadomości

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się --> tu <--. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.