Polscy nurkowie ćwiczą w Islandii

Polscy nurkowie ćwiczą w Islandii  - niezalezna.pl
foto: flickr.com

Marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża biorą udział w najważniejszym sprawdzianie umiejętności w zakresie przeciwdziałania improwizowanym urządzeniom wybuchowym – podaje oficjalny portal 8FOW. 

Jak czytamy na portalu, w tegorocznej edycji ćwiczenia „Northern Challenge” polską Marynarkę Wojenną reprezentuje 11 nurków minerów z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Zabrali ze sobą m. in. robota EXPERT, sprzęt minerski oraz kombinezon EOD-9.

Ćwiczenia rozpoczęły się w bazie w Keflavik. Głównym założeniem Northern Challenge jest trenowanie prac, mających na celu unieszkodliwianie improwizowanych urządzeń wybuchowych (ang. IED). W trakcie tegorocznej edycji ćwiczenia operatorzy unieszkodliwiają podejrzane przedmioty na lądzie i w wodzie w ponad 40 różnych lokalizacjach. Prace związane z zadaniami przeznaczonymi dla morskich zespołów rozminowania prowadzą w 5 portach w pobliżu miejscowości Keflavik – informuje portal 8FOW.

Podczas pierwszego tygodnia ćwiczenia unieszkodliwiano dryfujące ładunki wybuchowe oraz przedmioty niebezpieczne, zamontowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz stojących przy nabrzeżach portowych jednostek. Nurkowie dokonywali również przeglądu infrastruktury portowej, pod kątem występowania zagrożeń wybuchowych. 

Z kolei w bieżącym tygodniu  realizowane są m.in. zajęcia, mające na celu zgrywanie zespołów nurków z różnych państw. Zbierają oni, a następnie analizują dowody, które mogą pomóc w ujawnieniu ewentualnie działającej na terenie Islandii fikcyjnej siatki terrorystycznej – czytamy na portalu. 

Opinie użytkowników

Ja ostatnio wlazłem na minę przechodząc przez pastwisko i to mnie odwiodło od wejścia do wody bo tam by mogła być jeszcze gorsza mina, nie mówiąc już o pieruńsko zimnej wodzie. Ahoj.

Pozostałe wiadomości

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się --> tu <--. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.