Nie przestraszą mnie - wywiad z premier Beatą Szydło

Nie przestraszą mnie - wywiad z premier Beatą Szydło - niezalezna.pl
foto: Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

- Polacy są wyjątkowo pracowitym i przedsiębiorczym narodem. Gdybyśmy rozliczyli PRL, nie pozwolili ludziom z komunistyczną przeszłością przejmować za bezcen majątku narodowego, gdybyśmy rozbijali układy rodem ze służb specjalnych z poprzedniego systemu i dbali o uczciwy rozwój Polski, bylibyśmy państwem znacznie zamożniejszym. Mamy naprawdę ogromny potencjał, ale obciążenia z przeszłości są kulą u nogi – mówi „Gazecie Polskiej” premier Beata Szydło.

Na biurku Pani Premier leżą już dokumenty pokazujące stan państwa po ośmiu latach rządów PO–PSL. Są tam informacje, które Panią szczególnie poruszyły?
Nie chcę wchodzić w szczegóły. Audyt już niebawem zostanie przedstawiony opinii publicznej. Każdy będzie mógł sam wyrobić sobie zdanie o stanie instytucji państwa, które przejęliśmy po poprzednikach. Na pewno wrażenie robi niegospodarność, rozrzutność, nieliczenie się z publicznymi środkami. Taki w gruncie rzeczy błahy przykład – ale symboliczny. Świąteczne spotkanie dla pracowników KPRM zorganizowano w jednym z warszawskich hoteli za sumę niemal 100 tys. zł.

Pani Premier, czy jeszcze w tym roku rozpocznie się reforma sądownictwa?
Mogę powiedzieć, iż w tym roku rozpoczniemy zmiany w polskim sądownictwie. One nie zakończą się w 2016 r., bo to będzie dłuższy proces. Nie mam wątpliwości, iż są one niezbędne. O nie zresztą upominają się wyborcy na każdym spotkaniu. Niestety, ogromna część Polaków ma poczucie braku zaufania do sądów. I tu nie chodzi o to, iż są to akurat ci, którzy poprzegrywali jakieś sprawy i teraz mają żal – taki argument często słyszę od obrońców status quo. To są bardzo często ludzie, którzy albo latami czekali na sprawiedliwość, albo po prostu byli świadkami budzącego poważne wątpliwości zachowania wymiaru sprawiedliwości.

Czy w ocenie Pani Premier problemem sądownictwa jest też polityczne zaangażowanie sporej części środowiska?
W Polsce jest bardzo wielu uczciwych, kompetentnych i prawych sędziów. Niestety, są też tacy, którzy nie potrafią utrzymać dystansu do polityki. Czynią potężne szkody, niszczą i tak wątłe zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. Ten z kolei przetrwał niemal w stanie nienaruszonym od PRL. Miał się oczyścić, nie był tym jednak zainteresowany. I dzisiaj wymiar sprawiedliwości – dużo za późno – po prostu musi przejść gruntowne zmiany. Wiem, iż to wywoła potężne ataki tych, dla których dzisiejszy stan jest korzystny. Trudno. Przetrwamy je. A jeśli chodzi o uwikłanie polityczne, to chyba jest ono widoczne gołym okiem. Jeśli prezes Trybunału Konstytucyjnego niemal wcielił się w rolę lidera protestu politycznego, to trudno o lepsze potwierdzenie tej tezy.

Zmiany spóźnione o ćwierć wieku.
Tak, to prawda. Patrzę na tę sprawę szerzej. Polska płaci potężną cenę za tzw. grubą kreskę. Zaniechanie zmian w sądownictwie jest jej elementem. Rzecz jasna, niejedynym. Jest sfera gospodarcza, w której ludzie związani z systemem komunistycznym byli i w dużej mierze są nadal grupą uprzywilejowaną. Nie jest tak, iż kwestionuję wszystkie osiągnięcia ostatnich 25 lat. Wiele się udało, bo Polacy są wyjątkowo pracowitym i przedsiębiorczym narodem. Gdybyśmy rozliczyli PRL, nie pozwolili ludziom z komunistyczną przeszłością przejmować za bezcen majątku narodowego, gdybyśmy rozbijali układy rodem ze służb specjalnych z poprzedniego systemu i dbali o uczciwy rozwój Polski, bylibyśmy państwem znacznie zamożniejszym. Pod względem wielkości jesteśmy szóstym krajem Unii Europejskiej. Mamy naprawdę ogromny potencjał, ale obciążenia z przeszłości są kulą u nogi. To ostatni moment, by z tym skończyć. I my tego dokonamy. Nie przestraszą mnie krzyk beneficjentów „grubej kreski”, kolejne komisje, inspekcje i działania UE. W interesie Polski jest zmiana i ona się dokona. To obiecałam wyborcom.

Obserwując sprawę tzw. szafy Kiszczaka, nie ma Pani Premier poczucia, iż konieczne są zdecydowane działania w każdym miejscu, w którym może stać taka kolejna szafa? Bo jej zawartość służy najpewniej rozgrywkom politycznym.
Jestem przekonana, że stosowne instytucje państwa powinny podjąć działania w każdej sytuacji, w której są podstawy do przypuszczenia, iż ktoś – nieważne kto – przetrzymuje dokumenty bezpieki.

Całość wywiadu w tygodniku „Gazeta Polska”

Opinie użytkowników

szkoda mi jej, tyle wrogosci i nienawisci w tym naszym narodzie, ale jakby nie bylo jestesmy swiadkami przelomu jaki dokonuje sie teraz w Polsce, osobiscie jestem dobrej mysli. Kochana Beciu obys utrzymala zdrowy dystans do tego wszystkiego co sie obecnie wyprawia. :)

Życzymy Pani Premier zdrowia i dalszego spokoju ducha !
Wystąpienie Pani w Brukseli to wielka chwała dla Polski
i Pani Rządu!!!

Nas nie Przestraszą ci mafiozi z sld,po,psl i innych wrogów Polski.

Tak trzymać Pani Premier.Damy radę!

Radio Wolna europa zapodaje że do POlski wędruje wielka fala uchodżców, poczynająć od Gruzji, przez rosję oraz będą przekraczać w wielkiej liczbie granicę polsko ukraińską.

Pani Premier Beata Szydło.
Mam 1000zł emerytury i mam 74 lata,prosze o podwyżkę do
sumy 5000zł miesięcznie. z poważaniem Danuta Maria Bukowska.

To tak tuSSek dbał o panią a pani milczała dawał innym złodziejom i dał by pani,teraz musi pani poczekać na kolejkę swoją,bul też rozdawał i kradł.

Trzeba się było upominać o podwyżkę jak Tusk przyznawał Heńce Krzywonos emeryturę 6500 zł. Skorzystałabyś!

Nazwijmy rzeczy po imieniu. Postkomuna, to w przewazajacej wiekszosci polskojezyczni Zydzi, ktorzy po II-giej Wojnie Swiatowej usadowili sie w polskich urzedach i na szczeblach wladzy. Musimy wreszcie ruszyc to skorumpowane towarzystwo, ktore przez cale lata bogacilo sie na naszej krzywdzie. Wyprzedali nasza Polske i zmusili miliony Polakow do emigracji za chlebem. Na dokladke, w sposob perfidny i bezlitosny, likwiduja fizycznie najlepszych Polakow w naszej Ojczyznie. CASA, Zamach Smolenski, eliminowanie polskich patriotow przed i po zamachu z dnia 10.04.2010 r. Ile jeszcze takich "przypadkowych" katastrof z udzialem polskiej elity ?!?

Tak, nadstawiajcie drugi policzek, tym cynikom tylko o to chodzi!

Pani Premier...wspaniałe wypowiedzi i ogromna satysfakcja że mamy kogoś tak odważnego. Ale proszę mnie źle nie zrozumieć, odwaga a gwarancje bezpieczeństwa tak wewnętrznego jak i zewnętrznego nie chodzą w parze. Dla lepszego samopoczucia Rodaków w Kraju i za granicą byłoby uzasadnionym zająć się fatalną Ustawą nr 1066 z dnia 24 lutego 2013 która daje Niemcom prawo do interwencji i użycia siły wobec Polski, pozostawiając jednocześnie interpretacje "zasadności" po stronie niemieckiej.
Proponował bym także zajęcie się Ustawą z dnia 14 marca 2003 roku o Referendum Ogólnokrajowym aby dawała Panu Prezydentowi możliwość realizacji swoich uprawnień wynikających z art. 126 Konstytucji RP w zakresie zarządzenia Referendum bez zgody Senatu.

Całkowicie popieram. Anulować ustawę, koniecznie! I to jako szkodliwą dla bezpieczeństwa obywateli. Czy to w oparciu o tę ustawę Sierakowski z "Krytyki Politycznej" sprowadził pały bejsbolowe z Niemiec na polską młodzież w Marszu Niepodległości?

Dziękujemy i Brawo Pani Szydło.
Polacy oczekują zmian.
Pozdrawiam

Dołączam wyrazy uznania i szacunku.

Rzad, aby sie utrzymal, musi miec lojalna ochrone w postaci wojska, itp., zdolna obronic go przed proba obalenia. Rzad musi dysponowac odpowiednia sila fizyczna. Musi tez, w celu osiagniecia celow, poslugiwac sie skutecznie retoryka.Rzad, jesli ma sie utrzymac, nie moze byc dobra wybaczajaca wszystko mamusia. (Nie twierdze,bo nie ma na to twardych dowodow,ze rzad Pani Premier Szydlo jest taka "dobra, wybaczajaca wszystko mamusia"; mam nadzieje, ze nie bedzie, bo to bylby jego koniec).

OTO Premier na miare naszego godnego Narodu...:)
Az sie lezka w oku kreci. Wspieramy i modlimy sie o jeszcze wiecej sily i determinacji. NAROD jest z Pania.

Pani Premier, bardzo dziekuję za pierwsze 100 dni,bardzo dziękuję i z całego serca i mocy popieram Pani rząd i życzę powodzenia! I proszę pamiętać,że za Panią stoi cała uczciwa Polska i że czekamy na kolejne lata Pani rządu i na DOBRĄ ZMIANĘ! Proszę robić swoje! Cały Polski Naród popiera Panią,rząd,Prezydenta oraz PiS!

Dziekuje, Oko, jestes wspanialy. Mysle dokladnie tak, jak ty. Z cala przyjemnoscia podpisuje sie pod twoim wpisem. Pozdrawiam serdecznie

Pani Premier

Pamiętna sprawa: syg.akt: DSP-III-051-274/06 - podczas pierwszych rządów PiS, to wyłącznie zdecydowana akcja Zbyszka Ziobro uratowała wtedy tę rodzinę, ale ... zło jednak dzisiaj wygrało!

SITWA NIE DAROWAŁA!

Przez kolejne osiem lat swoich rządów zamęczyła bohaterów tej sprawy, a Panią Irenę Szafrańską dosłownie na ŚMIERĆ !

1. syg.akt : 1 Ds 1145/14
2. syg.akt: 1 Ds 305/15
3. syg.akt: IIKP 590/15

Pani Premier

Jak długo jeszcze sitwa będzie nasyłać na Polaków seryjnych oprawców, uśmiercać niepokornych, odmawiać pomocy szpitalnej, kneblować w sądach etc. ?

Oczekuję że tak jak za pierwszych rządów PiS,Zbyszek Ziobro zdecydowanie weźmie trudne sprawy w swoje ręce.

Jakiś pisarz Andrzej Zagajewski, ja go nie znam, i dobrze. Otóż ten pisarz skarży się w niemieckiej gazecie, że zabrali mu kraj, bo jak rządziła PO i jego KOmorowski to tu miał swój kraj. I to pisarz takie brednie plecie? Czy on na pewno nazywa się Zagajewski? bo dla mnie to on nie jest POlakiem a ino ciulem, kapusiem i oszczercą.

Do:pani
To oburzająca informacja. Pisarz powinien widzieć szerzej i posiadać większą od innych społeczną wrażliwość. Nie przeszkadzało mu, że znacząca większość Polaków za rządów PO i PSL była wykluczana, że ten postkomunistyczny obóz rządził niemal bez przerwy po 1989 roku? Nie przeszkadzały pisarzowi afery,nonszalancja władzy,fałszerstwa wyborcze,kłamstwa,manipulacje medialne, szabrowanie majątku narodowego, oddanie sfery mediów obcym podmiotom, niemal w całości. Wniosek z tego , że to żaden "polski pisarz" lecz raczej jakiś,egoistyczny spadkobierca ideologi Bieruta, Stalina i PRL-lu bis. Takich po tym nieludzkim, czerwonym systemie zostało sporo.Teraz wychodzą na ulice i donoszą na Polskę u obcych. Jest pewna prawidłowość. Trzeba spojrzeć na historię rodzinki, tatusia, mamusi, babci, dziadzia i zwykle wszystko staje się jasne.

Taki i z niego pisarz. Łajza a nie pisarz. Nie ma honoru obrzydliwość.

Ale jest inny wielki problem, to co zrobiło pis jest kiepskie i należy jednak uporząkować sprawy TK w nowej formie. Porada skorzystania z niemieckiego przykładu jest godna zainteresowania. Jestem jednak zmartwiona faktem że siły legislacyjne pis-u są bezkrytyczne do tego władowały prezydenta na minę. Dlatego być może legislacyjna inicjatywa powinna tym razem zostać przekazana na ręce prezydenta.

Czy ty nie widzisz, że PO i ich czeławiek tawariszcz Rzepliński wszystko robią żeby szkodzić i przeszkadzać PiSowi? To sa działania antypolskie, i Rzeplińskiego nalezy postawić przez TStanu.

Problemem jest bezczelny towarzysz Rzepliński. Typ biegał do polityków PO po instrukcje, tak, tak to szef TK. Dalej sam sobie pisał ustawy i teraz wywyższa się ponad Sejm i Senat. To chory człowieczek, trzyma się tego stołka w sposób żenujacy.

W świetle posunięć komisji moskiewskiej (a właśiwie petersburskiej) vel weneckiej---tak jest nazywane przynajmniej to biuro oficjalnie, tak samo jak nazywano biuro gru polską siedzibą centrum wywiadu nato) odczuwam wielki obowiązek stanąć w obronie Ministra Waszyczykowskiego. Moim zdaniem swoim posunięciem uratował on wręcz przprowskie pupy niektórych posłów pzpr znajdujących się w pis-ie ponieważ chciał ratować Polskę. ta komisja miała zamiar najechać na Polskę w taki czy inny sposób wiadczy o tym już przygotowana jej opinia, dzisiaj nazywana draftem i produkowana w gw razem z reklamami rosyjskich linii lotniczych. Zachęcam tycvh ktrzy mają czas do przejrzenia oficjalnych opinii owej komisji, ze zgrozą moża stwierdzić że owe biuro pismaków zatwierdziło status prawny okupowanych kolonii putinowskich na ziemiach Gruzji. To jest zgroza co te pismaki wypisują.

Uważam że ponieważ doszło do kompromitującego "tak zwanego przecieku" powinna nastąpić zmiana stanu osobowego całej komisji. owa komisja nie jest nietykalna powinna się podać do dymisji. Ale do t4ego należy zorganizować miedzynarodową petycję i podpisać milionami podpisów z całej euroopy i to trwa.
Niepotrzebnie J Kaczyński dużo się wypowiada na temat tegoż draftu jak również prasa podaje wszystko na pierwszą stronę. tak to prawda kw będzie obradowała i wśród 37 punków obrad będzie również punkt 11 na temat polskiego tak zwanego TK.

Beata Szydło powinna powołać specjalną grupę specjalistów do odczytania intencji owej opinii, póżniej opinia powinna być oficjalnie przesłana do parlamentu, prezydenta, rząu no i TK rządu oficjalnie i przetłmaczona przez każdą każy pion a potem powinna powstać wspólna wersja nad która powinni zacząć pracować specjaliści prawa. Potem oczywiśie należy oficjalnie złżyć opinię do bilbioteki Sejmu do obejrzenia przez wszystkich obywateli.

WYgląda na to że potrzebne będzie referendum czy się ustosunkować czy nie do opinii z całym szacunkiem do gremium biura ktre nakazuje sejmowi zmianę zdania.
Warto przypomnieć jednak komisji że to w OPlsce bya pierwsza konstytucja, znisczona najazdem na kraj wolny i dmeokratyczny. Dzisiaj najedżcy chcą pisać swoje prawo. Nie będziemy się kłócić z biurem ale z całym szacunkiem w majestacie prawa olejemy tę opinię jeśli będzie przypominała ów słynny draft gazety wyborczej.
Największym problemem tej opinii jest że uzurpuje ona sobie osobowy wybór sędziów tk w niezależnym kraju i to jest wielki skandal niedopuszczalny, ponieważ kw nie ma prawa decydować kto będzie sędzią w TK wolnego kraju.

tiaaa... i w tej konstytucji 3 maja zapisano, że w Polsce rządzić mieli Sasi czyli szwaby !
Czy naprawdę to jest powód do dumy ?

I co z tego? Państwo jest słabe, kadry jeszcze słabsze. Gdzie włożysz ręce, dziura. Jeśli przez 25 lat rujnowano nasz kraj i dewastowano majątek narodowy, po raz nie wiadomo który zmuszano co aktywniejszych, co inteligentniejszych do emigracji, to nawet największy wysiłek intelektualny i wręcz fizyczny tak heroicznej kobiety mało dadzą. Bo wokół pustka. I nikt poza panią, pani premier, nie garnie się, by wraz z panią szarpać cugle.

Obecnie namawianie przez niektórych do wyjścia na ulice, to pchanie ludzi pod kamienie.

Jeśli Prawica zgłosiła się do władzy, bo będzie skuteczniejsza, to niech to pokaże. Władza ma sposoby, by dowieść swoich racji i ma instrumenty prawne, organizacyjne, siłowe, by pokazać przywództwo.
Gdy walą po głowie, nie można w imię chrześcijańskiego miłosierdzia pokazywać gałązki oliwnej, kiedy jest się np. ministrem spraw wewnętrznych, szefem służb, przecież opłacanych za skuteczność a nie za chęci.

Od władzy domagam się działania, bo nie chcę żyć w klimacie poniżających oszczerstw i donosów, tajemniczych wypadków w piątki, z jednej strony medialnych pomówień, a z drugiej - pasywności, jakby obawy, bojaźni, gry na przeczekanie. Ja tego nie akceptuję, bo mam tylko jedno życie.

Prezydent, marszałek Sejmu, najważniejsi ministrowie nie mogą stać jakby obok, a widzę to każdego dnia. Rola przywódców nakłada na nich obowiązek nadawania tonu, kierunku, zajmowania jasnego jednoznacznego stanowiska w sprawach trudnych, niekiedy wręcz beznadziejnych. Obecności. Chcę znać zdanie ich, a nie cynicznych awanturników, wykorzystujących słabość władzy, powiem może nawet - coraz większy rozdźwięk między deklaracjami a absolutnym brakiem skuteczności ze strony partii przywódczej.

Przepraszam, że piszę to w takiej chwili, ale to jest ten właśnie moment. Totalny chaos, awantury, bezkarność - oby Polacy nie zaczęli żałować, nie zaczęli mówić, że tym razem to PiS ich wyprowadził w pole.

Pani, pani premier, dziękuję, sądząc z determinizmu, pani jest chyba jedynym prawdziwym mężczyzną...

Pani "Magdo01" ma Pani sporo racji, rzecz w tym że system prawny a w tym Konstytucja RP marginalizuje uprawnienia Prezydenta które powinny wynikać z art. 126 Konstytucji RP
(Prezydent strażnikiem Konstytucji). Ponieważ zmiana konstytucji w całości nie wchodzi chwilowo w grę moim zdaniem należy korzystając z faktu większości parlamentarnej zmieniać bądź modulować niektóre rozwiązania przyjęte w obecnej Konstytucji. Osobiście jako prawnik starej daty uważam że Referendum w sprawach istotnych jest słusznym posunięciem gdyż wola Suwerena stoi nad wszystkimi aktami prawnymi. Obecne przepisy tj. Ustawa o Ogólnokrajowym Referendum z 14.03.2003 uzależnia jednak wolę Prezydenta co do ogłoszenia Referendum od zgody Senatu co podważa właśnie uprawnienia Prezydenta wynikające z art. 126 Konstytucji RP. Prezydent powinien być niezależny w tym względzie od Senatu i obok Sejmu być podmiotem uprawnionym do samodzielnego zarządzenia Referendum dotyczącego istotnego dla losu Kraju tematu lub tematów które dzielą społeczność Polską tak w Kraju jak i za granicą. Do istotnych kwestii którymi winien zająć się Naród (Suweren) jest sprawa Trybunału Konstytucyjnego w obecnym kształcie w nawiązaniu do zaleceń zawartych w orzeczeniu Komisji Weneckiej, uchodźcy islamscy jak i sprawa choćby dalszej przynależności Polski do niereformowalnej Unii Europejskiej, zwłaszcza gdy Brytyjczycy w swoim referendum zdecydują co do wystąpienia z UE).

twoje Kasandryczne krakanie a jednoczesne pouczanie i pretensje o małe zaangażowanie rządzących jest przejawem lenistwa w sprawie śledzenia bieżących wydarzeń. podam jeden przykład:- w ciągu 100 dni rządów PiS-u uchwalono 45 ustaw, jeżeli twoje wymagania są większe i masz pomysł jak to zrobić zgłoś się do biura poselskiego w swoim okręgu i przedstaw swoje pomysły na szybką i skuteczną sanację państwa.

Pozostałe wiadomości

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się --> tu <--. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.