​Nowe seriale historyczne w TVP

​Nowe seriale historyczne w TVP - niezalezna.pl
foto: mat. pras.

Telewizja Polska wyprodukuje dwa seriale fabularne: o Żołnierzach Wyklętych i Brygadzie Świętokrzyskiej. W TVP 1 powstała koncepcja serialu fabularnego o Żołnierzach Wyklętych, zaplanowanego wstępnie na trzy sezony. Natomiast TVP 2 wyemituje serial na podstawie powieści „Legion” Elżbiety Cherezińskiej, opisującej epopeję Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.

Według dyrektora TVP 1 Jana Pawlickiego, serial o Żołnierzach Wyklętych ma opowiadać o losach fikcyjnego oddziału, który po wkroczeniu Sowietów pozostaje na Kresach Wschodnich („za kordonem”) i w obronie Polaków toczy walki z NKWD, następnie przedziera się za Bug, gdzie decyzją dowódcy zostaje zdemobilizowany. Denuncjacje i aresztowania zmuszają jednak żołnierzy do ponownego przejścia do konspiracji i podjęcia walki przeciw UB i KBW. Oddział przechodzi na tzw. Ziemie Odzyskane – skąd bohaterowie przedostają się na Zachód, by dalej walczyć z komunistami. - Będzie to opowieść o polskich superbohaterach z krwi i kości, na podstawie prawdziwych historii m.in. Zapory, Łupaszki, Anatola Radziwonika, Rafała Gan-Ganowicza – mówi Jan Pawlicki. Emisja pierwszego sezonu planowana jest jesienią 2017 roku.

Partnerem anteny w przygotowaniu i produkcji serialu będzie festiwal NNW (Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci), którym kieruje reżyser Arkadiusz Gołębiewski.

- Festiwal od lat integruje twórców filmów, książek i słuchowisk radiowych o polskim podziemiu niepodległościowym. Stał się kopalnią wiedzy o tym okresie – mówi Gołębiewski.

- Wokół festiwalu powstał szereg inicjatyw społecznych. Chcemy ten potencjał wykorzystać. Festiwal NNW jest naszym naturalnym wsparciem – podkreśla Jan Pawlicki.

W TVP 2, z inicjatywy dyrektora Macieja Chmiela, trwają prace nad adaptacją powieści „Legion” Elżbiety Cherezińskiej, przedstawiającej epopeję Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Żołnierze NSZ toczyli walki z Niemcami i partyzantką sowiecką, następnie (za zgodą tych pierwszych) przeszli na teren Czech, gdzie wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet w Holiszowie i połączyli się z armią generała Pattona.

- Chcę przedstawić dzięki „Legionowi” historię, która jest pełnokrwista, budzi do dziś gorące emocje, a opowiada o polskim zwycięstwie odniesionym wbrew wszystkiemu i wszystkim – mówi Maciej Chmiel.

 

Opinie użytkowników

Serial powinien być bardziej o sposobie przejmowania władzy przez komunistów, ich okrucienstwie i sposobie teroryzowania społeczeństwa i reakcji na te działania Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych. O ŻWN mamy już jakąś wiedzę, przerażająca jest niewiedza o początkach działalności nowej władzy.

Bardzo popieram !!! nareszcie TVP zaczyna być prawdziwą telewizją Polaków !!!!

super - trzymam kciuki za powodzenie tego :)

i więcej takich... :)

Kuriozalne jest to, że komusze sługusy i ich bachory grają w filmach role polskich bohaterów. Przyzwoici aktorzy nadal będą bezrobotni.

Czekamy .

Właśnie czytam "Legion" Pani Elżbiety Cherezińskiej gorąco polecam.Prawdziwy obraz tamtych trudnych czasów.Książka odkrywa kto było bohaterem a kto zdrajcom tamtych czasów.Kto wiernie służył ojczyźnie, a kto ją zdradził.Film na ten temat to doskonały pomysł, który doskonale wpiszę się w odsłonięciu prawdy o żołnierzach NSZ, którzy z perspektywy naszych czasów najlepiej oceniali sytuację Polski i przewidywali zachowania jej wrogów.

POstkomunisci i fani III RP bali sie takich filmow. W miejsce pedagogiki wstzdu, Idy, POklosia, wkraczaja filmy ktore pomoga odsunac od marzen o powrocie do wladzy wszelkiej masci POstkomunistow dawnzch czy Nowoczesnych.

W Hollywood powstała superprodukcja o przygodach żydowskiego partyzanta Tewjego Bielskiego. Zagra go odtwórca roli Jamesa Bonda Daniel Craig. Z filmu widzowie nie dowiedzą się jednak, że oddział Bielskiego oprócz tego, że uratował wielu Żydów, jest współodpowiedzialny za śmierć ponad stu Polaków.
- Była 4.30, może 5 w nocy. Obudził mnie potężny huk. Długa seria z karabinu maszynowego poszła po chałupie. Kule przebiły na wylot belki i przeleciały nad naszymi łóżkami. Pocisk utkwił w ścianie, kilka centymetrów nad moją głową. Usłyszałem wrzaski – opowiada Wacław Nowicki. 8 maja 1943 roku miał 18 lat. – Zabarykadowaliśmy się w domu, ale napastnicy pobiegli dalej, w stronę centrum Naliboków. To nas uratowało.
Mieszkańcy Naliboków, którzy przeżyli, nie mają wątpliwości, że w sowieckim oddziale, który dokonał masakry, duża część partyzantów pochodziła z działającego w sąsiedniej Puszczy Nalibockiej żydowskiego oddziału Tewjego Bielskiego. – To Żydzi, którzy przed wojną mieszkali wśród nas, brylowali wśród napastników. Doskonale wiedzieli, kto, gdzie mieszka, kto jest kim – wspomina Nowicki.

To moze jeszcze o bracie wspomnianego osobnika:
https://en.wikipedia.org/wiki/...
Ciekawe ze w jezyku polskim nie ma informacji! wiec w skrócie:
na emeryturze osiedlił sie na Florydzie ( pracował jako kierowca w NY -sic!) , gdzie porwał i wywiózł do Polski , do domu starców , okradając ją z oszczednosci całego zycia , Polkę (Janina Zaniewska) ocalałą z KL...

Durne lemingi już biadolą, że historia jest nudna i ich nie interesuje. Wolą idiotyczne seriale o niczym. Mydlane pomyje rodzime i obce( ostatnio tureckie)

Nie jestem lemingiem jestem z PIS i uważam , że TV publiczna idzie nie tą drogą. Jeżeli chcą mieć widzów to powinni stawiać na różnorodność materiału byleby był interesujący. Boję się , że popełniają błąd jak wcześniejsza ekipa lemingów . Czym to się skończyło ? KLĘSKĄ !! Z niczym nie wolno przesadzać nie wchodzić w nudę nie upartyjniać, bo to wszystko już mieliśmy ! Ludzie za niedługo będą rzygać tymi tematami, bo jest ich ogrom a dzieje się na świecie i w samym kraju wiele . Teraz to tylko bolek i wyklęci . Jestem ZA prawdziwą historią i by ją uczyć pokazywać ale ba Boga ............zwolnić trzeba jak wspomniałem wcześniej .Jednego posta Niezależna już mi nie przepuściła i z tym będzie to samo . Dlatego piszę o tym ........idą nie tą drogą . Ważne by przeczytali .Nie zapędzajcie się w mowie nienawiści i hejtu, bo jak dla mnie nie różnicie się od lemingów czytam i wnioskuję .

Popieram. Telewizja z redaktorem Lisem i jemu podobnymi mnie irytowała. Teraz jest wahniecie w druga stronę. Przegra PiS wybory i znowu będzie Lis i "wyrzynanie" naszych.
Jeszcze liczę na dużą ustawę medialną.

czekamy na megaprodukcje - film fabularny, w którym wystąpi jakaś (wiem to trochę puste) gwiazda holiłód. Na początek superbohater XX wieku - Rtm. Witold Pilecki

płk. Radosław współpracował z LWP....jego podopieczni z Zośki i Parasola zginęli - mówię o większości kadry oficerskiej a on dożył sędziwego wieku!!!!!
............czy wiecie że, rodzony brat "Księcia" z "Zośki" to prof. H. Samsonowicz......brat zginął a on od 1956 do 1981 należał do PZPR. Zrobił karierę jako komuch-brat się w grobie przewraca...

Fantasytcznie, niemoge sie doczekac.

Czekam niecierpliwie na adaptację "Korony śniegu i krwi" E.Cherezińskiej, to może być również hit.

Brawo :)))
Naszym obrońcom się to należy!

Mam nadzieję, że wymienione seriale o tematyce historycznej, będą emitowane w godzinach największej oglądalności, a nie jak dotychczas, kiedy ludzie śpią.

Hurrraaaaaa !!!!

Niech czerwone szuje dostaną zawału przed telewizorami.

Tak się NSZ odpłaci po latach czerwonym kanaliom.

A poza tym uważam, że Czerwony Sztandar (obecnie "Gazeta Wyborcza") musi zostać zniszczony poprzez bankructwo finansowe.

Nareszcie, koniec z komunistycznym bałamuceniem, byłbym szczęśliwy gdyby teraz zrealizowano takie filmy jak, Zdobycie Moskwy przez Plaków za Zygmunta Wazy, w czasie kampanii napoleońskiej, prawdziwe filmy o Narodowych siłach Zbrojnych i Armii Krajowej, filmy sławiące polskość. Do tej pory nie ma filmy o bitwie pod Wiedniem , tylko jest tandetna produkcja zagraniczna o tym wydarzeniu, nie ma nic o powstaniu styczniowym, o listopadowym,pokazywane są same klęski a przecież i w tych powstaniach były zwycięstwa i gdyby nie polscy zdrajcy to każde to powstanie byłoby wygrane.

Ja prowadze program polonijny,TV i radiowy od 25 lat.Ale nic dobrego nie zrobilem dla wolnego kraju i Solidarnosci,nie lubie polityki,Radia Maryja,udaje patriote.Nabijam kabze na Polakach organizuje,pikniki,zabawy i koncerty.Do wolnej Polski,lece jako pierwszy zawodnik.

A ja chcialabym aby TVP wyemitowala filmy Pana Grzegorza Brauna.

Czytałem tą książkę"Legion" będzie na pewno super serial.

Oczekuję czegoś na miarę tak dobrego jak serial o Cichociemnych.

super! popieram !

Pozostałe wiadomości

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się --> tu <--. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.