Przybywa dyscyplinarek wśród komorników

Przybywa dyscyplinarek wśród komorników - niezalezna.pl
foto: adnowak (pixabay)

Rośnie liczba postępowań dyscyplinarnych wśród komorników. W całym 2015 r. Krajowa Rada Komornicza odnotowała 102 wnioski dyscyplinarne wobec przedstawicieli tego zawodu. To blisko 30 proc. więcej niż rok wcześniej i ponad trzykrotnie więcej niż jeszcze pięć lat temu.

Jak dowiedział się portal Bankier.pl, w ostatnich pięciu latach odnotowuje się znaczny wzrost liczby prowadzonych postępowań dyscyplinarnych wśród komorników, asesorów i asystentów. Dane przekazane portalowi przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Krajową Radę Komorniczą wskazują, że w 2010 odnotowano jedynie 30 wniosków dyscyplinarnych, a w 2015 było ich już 102.

– Najczęstsze rodzajowo naruszenia zarzucane komornikom wiążą się np. z prowadzeniem egzekucji przeciwko osobie nie będącej dłużnikiem, naruszeniem przepisów związanych z zajęciem ruchomości, bezpodstawnym odebraniem dozoru nad ruchomością, naruszeniem przepisów o publicznym charakterze licytacji, kwestiami związanymi z nieprawidłowym ustaleniem kosztów postępowania oraz występowaniem niedoborów finansowych w kancelariach komorniczych

– wyjaśnia w rozmowie z Bankier.pl Wioletta Olszewska z wydziału komunikacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dlatego pojawiła się potrzeba wprowadzenia rozwiązań usprawniających postępowania dyscyplinarne wśród komorników. Jednym z nich jest powołanie z początkiem lutego nowego organu, znanego wszystkim samorządom zawodowym wśród prawników - rzecznika dyscyplinarnego komorników sądowych – dodaje Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, redaktor Bankier.pl.

– Komornik nie może zająć wszystkiego. W polskim prawie obowiązują pewne limity, np. komornik może zająć 50 proc. wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę lub 60 proc., gdy egzekucja dotyczy ściągnięcia alimentów. W przypadku jednorazowych umów zleceń lub o dzieło komornik może zająć całą kwotę, co czyni wielu zleceniowców „gorszym sortem”. Warto pamiętać, że komornik nie może zająć matce alimentów na dziecko czy też świadczeń społecznych i rodzinnych. Ograniczone są również zajęcia świadczeń emerytalnych i rentowych. W teorii egzekucja może dotyczyć sprzętów domowego użytku, ale zajęcie matce samotnie wychowującej dziecko starej pralki mija się celem

– dodaje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

W ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości działalność nowo powołanego rzecznika może przełożyć się na odbudowę zaufania społecznego do komorników i poprawę ich wizerunku.

Opinie użytkowników

Nie chcę bronić komorników,ale inaczej to wygląda z pozycji wierzyciela kiedy dłużnik bezczelnie śmieje się wam w twarz ,bo oficjalnie nie ma nic,a jeździ autem za dwieście tysięcy.

no wlasnie, bidokow lapali a takich o jakich piszesz odpuszczali bo za sprytni,
jakos nie pomylili nigdy PESELow i nie polezli przez pomylke do Tuskow, Komorowskich itd.

Super! Strzał w dziesiątkę!

Co do wymiaru sprawiedliwości. Krystyna Pawłowicz wyraźnie w klubie Ronina powiedziała. Że aparat sprawiedliwości bojkotuje ten rząd, stanął okoniem. Zresztą proponuję oglądnąć to spotkanie.

Wszystkiemu jest winna "gruba kreska" brak lustracji i dekomunizacji

komornik jest złodziejem bo chroni go złodziej sędzia który rozgrzesza komornika z jego bandyckich działń bo komornik dzieli się z złodziejem sędzią. to są gangsterzy gdzie ręka rękę myje

Mi za ojca długi zabrali sprzęt warty 10tys i nie odzyskałem go po dwóch latach, te gnidy sa poza prawem, a nawet jak go teraz odzyskam to pewnie wart z 4tys, wiec narobili ogromnych szkód i są poza prawem, tak nie może być. Praca praca, ale to jest złodziejstwo i to legalne złodziejstwo.

Pronuję zapis w kodeksie karnym:

Nie ponosi kary kto zabija, rani lub okalecza komornika wkraczającego na posesję nie należącą do dłużnika lub usiłującego zająć mienie nie będące własnością dłużnika.

*

chodzi o słynny przypadek gdy komornik zajął i zlicytował traktor sąsiada dłużnika bo "się pomylił"

Ergo: komornik ma nakaz - niech czyni powinność. Komornik wdziera się gdzieś "na rympał" w poszukiwaniu fantów - wolno go bezkarnie zastrzelić.

Może to by trochę uspokoiło tych (----)

Masz rację. ale do tego w tym państwie na razie nie ma szans. I chyba dlatego mamy problem ze swobodnym dostępem do broni, bo urzędnicy to patologia, i się boją odwetu za krzywdy. Nie wkładam wszystkich komorników do jednego wora. Ale znam przypadek kolegi który wygrał sprawę w sądzie z nieuczciwym dostawcą klepek. Komornik dostawcy nie odnalazł, więc do znajomego uderzył o zwrot kosztów, i cel osiągnął. Zapukali, jego żona otworzyła, a ci bez ceregieli weszli i zaczęli spisywać sprzęty grożąc, że jak nie zapłacą, to będzie co nieco zabrane. Było to trzech brysi. Mimo że sam nie jest ułomek. nie miał szans. Nie wspomnę już o zachowaniach obyczajowych, w rodzinach rozbitych, próbach osiągnięcia korzyści niematerialnych w konkretnym przypadku. I mówię o środowisku krakowskim. Co prawda pierwsza sprawa sprzed 17 lat. A ten pod spodem, pewnie z branży.

Jeśli znasz sprawę tylko z przekazów medialnych to gratuluję. Po pierwsze komornik działa na wniosek wierzyciela i na podstawie tytułu wykonawczego, np. wyroku sądu. Zgodnie z art. 803 kpc komornik nie może badać zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym. W przeciwnym razie byłby w Polsce czwartą instancją. Od rewizji wyroków są sądy. Komornik wiązany jest wnioskiem wierzyciela, tzn. że to wierzyciel decyduje co komornik ma zrobić w postępowaniu egzekucyjnym. Jeśli komornik zajmuje ruchomości, tzn. że taki był wniosek wierzyciela.

W sprawie komornika z łodzi i zajęcia traktora było tak, że ciągnik stał na posesji dłużnika, był w jego władaniu, wcześniej wierzyciel przesłał komornikowi jak dłużnik użytkuje tenże ciągnik. Pojechał asesor w teren z wierzycielem, zajął ciągnik, w terminie miesięcznym nikt nie wniósł o zwolnienie tej ruchomości spod zajęcia i ruchomość poszła do sprzedaży. Dłużnik był właścicielem tego ciągnika. Przed czynnościami podpisał umowę darowizny/sprzedaży z jakimś członkiem swojej rodziny.

Śmieszy mnie to społeczne przyzwolenie na niepłacenie swoich należności. A z cwaniaczków, którzy unikają płacenia swoich należności w mediach są przedstawiane jako ofiary.

Powiedz mi, czy jeśli np. ktoś by Cię dotkliwie pobił i zostałbyś inwalidą i sąd zasądziłby Tobie odszkodowanie i zadośćuczynienie to do kogo pójdziesz z tytułem wykonawczym? Do komornika! I co będziesz chciał od tego komornika? Aby użył wszelkich środków aby to odszkodowanie dla Ciebie wyegzekwował.
Pozdrawiam i myśl samodzielnie.

Chłopie, to raczej Ty pomyśl dwa razy, zanim coś napiszesz. Co to wszystko ma wspólnego z bandytami-komornikami, którzy zajmują (de facto kradną) mienie osoby nie będącej dłużnikiem? I co totalnie kuriozalne, w ogóle za to w praktyce nie odpowiadają!

Nareszcie... "Największe ogniska patologii to jak wiadomo egzekucje komornicze..." napisał mądry Polak. To sitwa współpracująca z windykatorami. Jeden dług potrafią ściagać dwa razy i nie ma gdzie iść po ratunek.

Apel do rzecznika rządu: Kochani informujcie w mediach
Polaków o takich inicjatywach (tj. np. dotyczących komorników).
Powtarzajcie!!! takie informacje, żeby docierały do ludzi.
Jak czytam o lichwiarskich oprocentowaniach pożyczek to zastanawiam się, czy tylko w Polsce jest to możliwe?
Przestepczość (tak to należy nazwać) komorników, notariuszy itd. dotycząca przejmowania nieruchomości zadłużonych jest nieprawdopodobna. Wystarczy poczytać o działaniach wręcz mafijnyh np. we Wrocławiu (słynne kancelarie notarialne).
Może wreszcie Polska stanie się państem prawa.
Onet, Fakt, TVN itd. robią wszystko, żeby pokazać iż działania rządu prowadzą do katastrofy.

Prawda jest taka że ta gangsterka komorniczanie nie byłaby możliwa gdyby nie pomoc sędziów i ludzi ze służb. Przecież niedawno podano że oficerowie z ABW dorabiali do etatu w agencji właśnie w kancelariach komorniczych. Stąd ten parasol nad komornikami.Sądzę że wykorzystywano uprawnienia służb do inwigilacji w toku egzekucji. Komornik obejmując rewir tradycyjnie zapraszał na powitalną imprezę odpowiednich gości. Jestem przekonany ,że ci goście otrzymywali miesięczne "opłaty za ochronę" To jest ten sam mechanizm jaki stosuje mafia, ty kradniesz ja przymykam oczy i dzielimy się łupem.

O wiele za późno... A ilu sędziów poszło fizycznie do więzienia za kpiny ze sprawiedliwości??? Ilu zbrodniarzom komunistycznym odebrano emerytury i rozliczono za zbrodnie komunistyczne i postkomunistyczne???

90% obecnych sędziów, prokuratorów, policjantów i reszta urzędasów WON

Ale tego nie da się zrobić w parę miesięcy. Ważne jest, że już są działania, a ja ufam temu rządowi, tym ludziom, wspaniałym ludziom. Właściwi ludzie na właściwych miejscach i na pewno zrobią porzadek z naszą pomocą, gdy bedziemy ich wspierać. Patologię wprowadziły rzady PO-PSL, oszuści, cwaniacy i tacy sami na nich głosowali. A teraz bedzie koniec z nimi.

Pozostałe wiadomości

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się --> tu <--. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.