W Polsce już nawet 20 procent dzieci w wieku szkolnym cierpi na krótkowzroczność, czyli złe widzenie odległych przedmiotów. Na ogół powodem tej wady jest zbyt długie i zbyt częste używanie smartfonów. Dzieci patrzą na nie z małej odległości, niekiedy przez wiele godzin w ciągu dnia.  

- Najnowsze badania pokazują, że dziennie spędzamy nawet osiem godzin patrząc w ekran smartfona. Niestety,  najbardziej narażeni na tzw. ślepotę smartfonową są najmłodsi.   - mówi dr n. med. Katarzyna Skonieczna z kliniki okulistycznej Optegra.

Jednak zagrożenie związane z pogarszającym się wzrokiem dotyczy także dorosłych.
Na świecie udokumentowano dwa przypadki kobiet, które straciły wzrok w jednym oku przez nieprawidłowe używanie smartfona.

- Patrzyły w ekran jednym okiem leżąc na boku, a drugie oko zasłaniały poduszką. Co ciekawe, widzenie powróciło do normy, kiedy przestały w ten sposób  korzystać z telefonu – wyjaśnia dr Skonieczna.

Dla zachowania zdrowia oczu najważniejsze jest codzienne dbanie o wzrok, zapewnianie oczom odpoczynku w czasie pracy przy komputerze, unikanie nadmiernego przeciążania wzroku oraz, a co najważniejsze - regularne badania w gabinecie okulistycznym.