Prace nad międzykontynentalnymi pociskami rakietowymi Barguzin przewożonymi na platformach, prowadzone przez Moskiewski Instytut Techniki cieplnej (MIT) zostały wyłączone z nowego planu zbrojeń Federacji Rosyjskiej na lata 2018 – 2027 ze względu na braki funduszy z jakimi borykają się Wojska Rakietowe Przeznaczenia Strategicznego.

Jak informuje źródło z resortu obrony FR w rozmowie z agencją TASS, prace zostały wstrzymane jesienią ubiegłego roku po tym, jak dokonano wystrzelenia pocisku Jars z kosmodromu Plesieck leżącego w północnej części Rosji.

Pomiędzy 2018 a 2020 r. Kreml planował rozpocząć wprowadzenie aż pięciu pułków, które miałyby pozostać na wyposażeniu co najmniej do roku 2040. Każdy pułk dysponowałby jednym pociągiem, który przenosiłby do sześciu międzykontynentalnych pocisków balistycznych opracowanych na podstawie rakiet RS-24 Jars. Wagony w jakich miały być przewożone pociski, przypominać miały te obecnie wykorzystywane przez rosyjskie koleje, co miałoby utrudnić ich zlokalizowanie oraz zniszczenie przez przeciwnika. Sam pociąg miał pokonywać dziennie nawet 2 400 km