Projekt ustawy o "przeciwdziałaniu terrorystycznym i awanturniczym działaniom Stanów Zjednoczonych" został przyjęty zdecydowaną większością głosów, przy okrzykach "Śmierć Ameryce!" wznoszonych przez niektórych deputowanych - przekazał nadawca IRIB.

Dokument ten przewiduje, że irański rząd i siły zbrojne opracują strategię przeciwdziałania "naruszeniom praw człowieka na świecie przez USA" oraz "zapewnią wsparcie irańskim instytucjom i obywatelom, którzy ucierpieli na skutek amerykańskich sankcji".

Ponadto równowartość 260 mln dolarów miałaby zostać przeznaczona na irański program pocisków balistycznych oraz na siły specjalne Armii Strażników Rewolucji Islamskiej - brygadę al-Kuds, która uczestniczy w walkach w Iraku i Syrii.

Wiceminister spraw zagranicznych Abbas Arakczi powiedział deputowanym, że rząd popiera projekt ustawy oraz że jest on "przemyślany tak, by nie naruszał postanowień porozumienia atomowego (podpisanego w 2015 roku przez Iran i sześć światowych mocarstw) i nie dawał pretekstów naszym przeciwnikom" - podała irańska agencja prasowa IRNA.

Zanim stanie się obowiązującym prawem, projekt ustawy musi jeszcze zostać poddany pod drugie głosowanie w parlamencie, a następnie przedłożony do ostatecznego zatwierdzenia Islamskiej Radzie Strażników Konstytucji.

Na początku sierpnia USA nałożyły nowe sankcje na Iran w związku z rozwijanym przez ten kraj programem rakietowym. Władze w Teheranie twierdzą, że nie prowadzi prac nad pociskami balistycznymi zdolnymi przenosić ładunki atomowe, czego zakazuje im rezolucja ONZ i co zarzucają im USA.