29 lipca br. na lotnisku znajdującym się na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy, spółki należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, wylądował drugi samolot przeznaczony do transportu najważniejszych osób w państwie – Gulfstream G550. Podczas uroczystego przyjęcia maszyny na wyposażenie Sił Zbrojnych RP samolotowi zostało nadane imię „Generał Kazimierz Pułaski”.

– Dzięki niesamowitej determinacji ministra Antoniego Macierewicza Polska po ponad dwudziestu latach zaczyna odbudowę floty samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie. W czerwcu w Warszawie witaliśmy pierwszy z samolotów małych, „Księcia Józefa Poniatowskiego”. Dzisiaj przyleciał drugi egzemplarz, nazwany „Generał Kazimierz Pułaski”. Tym samym symbolicznie zamknęliśmy to postępowanie – podczas uroczystości powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.

– Można powiedzieć, że dzisiaj kończymy bardzo ważny etap przywracania normalności. To nie powinno być nic szczególnego, to nie powinno być święto, to powinna być normalność, że Siły Zbrojne zakupują kolejny samolot – dodał wiceminister obrony Bartosz Kownacki.

Podczas wystąpienia sekretarz stanu w MON zaznaczył, że zakup samolotów, a tym samym zapewnienie właściwego transportu dla najważniejszych osób w państwie, było jednym z wielu zadań, jakie stanęły przed rządem premier Beaty Szydło.

– Po dramacie smoleńskim samoloty czarterowane nie pozwoliły wykonywać podstawowych zadań przez najważniejsze osoby w państwie, chociażby ze względu na swój zasięg. I tamtej władzy, tamtym decydentom to nie przeszkadzało – mówił  wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki podczas ceremonii w Bydgoszczy.

Podczas uroczystości, która odbyła się w należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2, zgodnie z tradycją, nowy samolot otrzymał swoje imię. Drugiemu egzemplarzowi samolotu dla VIP-ów nadano imię „Generał Kazimierz Pułaski”. Matką chrzestną została por. Magdalena Kozak, która jest lekarzem specjalizującym się w medycynie ratunkowej i która uczestniczyła w misji w Afganistanie.

Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. podczas ceremonii przyjęcia drugiego samolotu do transportu najważniejszych osób w państwie reprezentował Członek Zarządu PGZ S.A. Adam Lesiński.

Komunikat PGZ