Początek negocjacji w sprawie Brexitu

Początek negocjacji w sprawie Brexitu - niezalezna.pl
foto: francesca antichi/freeimages.com

W Brukseli rozpoczęły się dziś negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Chcemy głębokich i wyjątkowych relacji z UE; liczymy na konstruktywne rozmowy - oświadczył brytyjski minister ds. Brexitu David Davis.

Szef brytyjskiego zespołu negocjacyjnego zaznaczył również, że Zjednoczone Królestwo więcej z Unią łączy, niż dzieli.

Z kolei główny negocjator strony unijnej Michel Barnier zapewnił uroczyście inaugurując rozmowy, że ich celem jest w pierwszym rzędzie wyjaśnienie wątpliwości spowodowanych perspektywą Brexitu. Wyraził nadzieję, że pierwszego dnia negocjacji zostanie opracowany plan rozmów oraz "ich priorytety".

Dziś rano Barnier przyjął Davisa w siedzibie Komisji Europejskiej. Na wieczór zaplanowano wspólną konferencję prasową obu polityków. Negocjacje zainaugurowano prawie dokładnie rok po referendum, w którym 23 czerwca 2016 roku Brytyjczycy zadecydowali o wyjściu swego kraju z UE.

Zgodnie z unijnym harmonogramem negocjacje powinny zakończyć się w ciągu dwóch lat od uruchomienia artykułu 50. traktatu UE, czyli do 29 marca 2019 roku.

Jak sygnalizował już wcześniej Barnier, liczy on na to, że negocjacje zakończą się do października 2018 roku, by parlamenty państw unijnych oraz brytyjski zdążyły ratyfikować porozumienie, jeśli uda się je wypracować w toku negocjacji.

Opinie użytkowników

najlepiej byloby razem z WB negocjowac tak zwane "wyjscie dla narodow zaiteresowanych utrzymniem niezawislosci narodowej oraz gospodarczej. A swoja droga to ciekawa jestem czy WB w calosci z calym Common Wealth nalezy do uniii jako czlonek czy tylko wyspy brytyjskie. to chyba chodzi tylko o wyspy brytyjskie.
Takie wspolne exitowane mogloby zreformowac unie.

A czy całe Common Wealth należy do UE?

Jakie szanse ma Polska na wyjście z tego szamba, skoro taka potęga jak WB ma taki problem z jej opuszczeniem ?...

Spoko. Z Ruskiem sobie poradziliśmy to i Prusakiem damy rade.

Brytole wiedzą co robią. Nie ma zgody na niemiecką dominację.

Pozostałe wiadomości

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się --> tu <--. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.